Przewodnik po Skiathos, co zobaczyć, zwiedzanie, hotele

, , Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Wielu Polaków spędza urlop w centrum Grecji, lecz my proponujemy Tobie wakacje w zakątku należącym do Sporad Północnych. Miejsce, do którego chcemy Cię zaprosić, jest niczym mała plamka na szerokim morzu. Ale turyści lgną do niego jak pszczoły do miodu. Dlaczego? Bo Skiathos to rajska wyspa. Oczywiście w tym archipelagu jest ponad 20 wysepek, lecz nasz przewodnik po Skiathos udowodni, że opisywana tutaj malownicza kraina jest właśnie jedną z najlepszych do zwiedzania. Położona najbliżej stałego lądu, przyciąga wzrok przepiękną przyrodą. A co jeszcze o niej wiemy? Czym dodatkowo kusi zagranicznych gości? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając poniższy, obszerny tekst. Poza tym dowiesz się również:

  • Jak najłatwiej przybyć z Polski na tę niezwykłą wyspę? Ile czasu zajmie sama podróż?;
  • Która pora roku okaże się idealna, aby zaplanować wycieczkę na Skiathos? Czy pogoda jest cudowna w każdym miesiącu?;
  • Skiathos od zawsze konkuruje ze swoją „sąsiadką”, czyli z większą wyspą o nazwie Skopelos. Która z nich wygrywa o tytuł „turystycznego raju przez magiczne, duże R”?;
  • W trakcie urlopu na Skiathos poza odkrywaniem najciekawszych atrakcji, będziesz również wypoczywał na jednej z plaż i nocował w którymś z licznych hoteli. Zobacz, które z tych miejsc i obiektów wybraliśmy specjalnie dla Ciebie, abyś był w pełni zadowolony.

Oczywiście to nie wszystkie kwestie związane bezpośrednio z tą grecką wyspą. Mamy też dla Ciebie przygotowane ważne informacje praktyczne. Bez nich byłbyś nieco zagubiony jako turysta z Polski.

Jak duża jest wyspa Skiathos?

Zanim udasz się z nami do tej wspaniałej, urokliwej krainy, leżącej w zachodniej części Morza Egejskiego (w regionie Tesalia), najpierw warto, abyś wiedział, jaką faktycznie ma ona powierzchnię. To niewielka wyspa – jej powierzchnia wynosi tylko 49 km2, jednak nie stanowi to przeszkody, aby lądowały na niej samoloty pasażerskie. Okazuje się bowiem, że w porównaniu z takimi bezludnymi lub mało zamieszkanymi wyspami, jak Kyra Panaghia, Ghioura, Skandzoura, Psathoura i Peristera, Skiathos jednak imponuje swoimi rozmiarami. Jest od nich kilka raz większa! Długa na 12 km, szeroka na 6 km, jest oazą spokoju, ale tylko w sezonie poza turystycznym. Latem, od czerwca do początku września przybywają tam tłumy ludzi. Ponad 6 tysięcy mieszkańców (żyjących wzdłuż południowego wybrzeża, gdzie są łagodniejsze stoki) jednak na to nie narzeka. Wszak zarabiają głównie dzięki przyjezdnym.

Z czego słynie Skiathos?

Nie pakuj jeszcze walizek. Usiądź wygodnie w fotelu i dowiedz się, co wpływa na popularność tej greckiej wyspy. Jak potwierdza nasz przewodnik po Skiathos, jest to obszar wyróżniający się bujnymi terenami leśnymi, krystalicznymi wodami i przepięknymi krajobrazami typowo górzystymi (najwyższy szczyt to 433-metrowy Stavros, znajdujący się na północnej górze o jakże trudnej i dziwnej nazwie Karafiltzanaka).

Ale nie z samego położenia i ukształtowania terenu słynie Skiathos. Urlopowicze wybierają tę wyspę za cel swojej podróży też z innych powodów. Dla nich do taka mniejsza, europejska siostra Karaibów. Śródziemnomorski klimat, pyszna grecka kuchnia w jednej z najlepszych tawern greckich, relaks na jednej z 60 piaszczystych plaż to główne zalety tej „perły”. Lecz jest coś jeszcze, co sprawia, że aż żal wyjeżdżać i wracać do Polski. Cóż to takiego?

Skiathos (nazywana tak od starożytności, połączenie wyrazów Athos – nazwa góry i skia – cień) jest też uwielbiana ze względu na sposób życia przyjaznych mieszkańców. Wyznają oni bowiem motto: „siga siga”. Choć potrafią się zabawić i zatańczyć jak Grek Zorba, to doceniają spokój. Nigdzie się nie śpieszą. Funkcjonują zgodnie z tym powiedzeniem, a ich rytm dnia wyznacza budząca się przyroda.

Jak dostać się na wyspę Skiathos?

Oczywiście jest możliwość dotarcia promem z Volos (trzeci pod względem wielkości port grecki), co opiszemy w kolejnym rozdziale. Ważne jednak, że dostaniesz się też drogą lotniczą. Już wcześniej mogłeś wyczytać, że lądują tutaj samoloty. Lotnisko ma sporo połączeń z różnymi miastami europejskimi, w tym z Warszawą, Krakowem, Wrocławiem i Poznaniem. A zatem bez problemu przylecisz na Skiathos, mając jedynie przy sobie ważny dowód osobisty albo paszport (także ten tymczasowy).

Warto wiedzieć: Niestety nie ma bezpośrednich lotów poza sezonem. Takie odbywają się do Aten. Dlatego czeka Cię przesiadka właśnie w tym greckim mieście. Łączny czas podróży wyniesie ponad 3 godziny (do samej Skiathos z Aten tylko 45 minut).

Praktyczna porada: Dobrze, jeśli będziesz szukał biletów 150 dni przed wylotem planowanym w październiku. Wtedy jest szansa, że zapłacisz w obydwie strony 1187 zł.

Czy na Skiathos jest lotnisko?

Skoro wiesz już, że na wyspę latają samoloty, to wiadomo, że musi być tam pobudowany mały port lotniczy (kilka kilometrów na południowy wschód od głównego miasta – Skiathos). Co ciekawe, jest on jedną z… największych atrakcji turystycznych. Dlaczego? Chodzi o jego pas startowy.

W mało którym miejscu na świecie, start i podchodzenie do lądowania jest tak efektowne i jednocześnie przyprawiające o dreszcze (silne podmuchy zrywają czapki z głów, a odgłosy silnika dudnią i sprawiają, że nogi robią się jak z waty). Ludzie gromadzą się przy siatce, zachowując ostrożność, aby z bliska ujrzeć umiejętności przeszkolonych pilotów. Pasażerowie wierzę z kolei, że doświadczony kapitan maszyny na pewno da radę wyhamować w odpowiednim momencie. Pas startowy należy bowiem na najkrótszych na świecie. Ma tylko 1628 metrów (!) długości.

Jakie linie latają na Skiathos?

Wydaje się, że loty do tak niewielkiego miasta, jak Skiathos są obsługiwane tylko przed jedną linię raz na parę miesięcy. Nic bardziej mylnego. Na trasie Polska-Skiathos będziesz podróżował na pokładzie kilku linii lotniczych dwa raz w miesiącu, pamiętając, że jest to wycieczka z przesiadką. Obecnie mamy na myśli takie przedsiębiorstwa, jak: Aegan Air, Ryanair, LOT Polish Airlines SKY express oraz Wizz Air.

Ile kosztuje prom na Skiathos?

Jak już nasz przewodnik po Skiathos wyjaśnił, na tę wyspę dostaniesz się też drogą morską z Volos. Z tego portu do Skiathos często wypływają promy. Bilety możesz nabyć już w cenie od 24 do 41 euro, ale są też takie, za które zapłacisz przeszło 200 euro (trafisz na nie chociażby na tej stronie). Ostateczny koszt zależy od kilku czynników: dodatkowej opcji przewozu pojazdu, różnych zniżek czy rodzaju miejsca na promie należącego do jednej z czterech popularnych operatorów (Blue Star Ferries, Anes Ferries, SeaJets, Aegean Flying Dolphins). Odbywają się również rejsy z lądowego miasta Ag.Konstantinos, ale te są droższe i dłuższe.

Ile trwa rejs na Skiathos?

Jeżeli zdecydujesz się na podróż drogą morską z Volos, to wtedy po zaledwie 1 godzinie i 50 minutach dopłyniesz do celu. Rejs w kierunku Morza Egejskiego zacznie się w Zatoce Pagasyjskiej. Jeśli natomiast przeprawa promem nastąpi ze wspomnianego Agios Konstantinos, to spędzisz na statku prawie 4 godziny.

Warto wiedzieć: Oczywiście powyższe czasy trwania rejsów mogą być dłuższe albo nieco krótsze. Dlaczego? Wiele zależy od danej pory roku, warunków pogodowych czy mocy statku.

Porty na Skiathos, współrzędne

Na Skiathos nie ma aż tyle portów, jak na Skopelos. Jest to po prostu jeden port mający następujące współrzędne: 39°09,83’N 023°29,53’E. Kapitanowie statków znają zapewne te wartości mierzone w stopniach (szerokość i długość geograficzna). Wystarczy, że Ty zapamiętasz, gdzie dokładnie jest owa przystań. A znajduje się ona w centrum miasta Skiathos, stolicy wyspy, 3 km od lotniska. Co więcej, składa się z dwóch rozdzielonych zalesionym półwyspem części: starszej rybackiej i nowszej jachtowo-promowej.

Zaskakujące, że pierwsza – rybacka nie jest przeznaczona dla jednostek połowowych (małych kutrów), ale przede wszystkim cumują tam statki wycieczkowe, które zabierają turystów na najlepsze, okoliczne plaże. Tutaj właśnie odpływał prom w stronę Skopelos, który w filmie „Mamma Mia” zabrał na pokład ojców panny młodej. Druga to miejsce zatrzymywania się promów z Volos oraz jachtów.

Temperatura w ciągu roku – kiedy przybyć do greckiego raju?

Nasz przewodnik po Skathios nie kłamie. Ta wyspa faktycznie jest słoneczną krainą. Wszak panuje na niej klimat śródziemnomorski. Oznacza to, że lata są gorące i suche, a zimy wyjątkowo łagodne. Czy jednak tylko okres letni jest najbardziej polecany dla wycieczkowiczów? Niekoniecznie. Rzeczywiście, szukając głównie wypoczynku nad morzem, powinieneś wybrać takie miesiące, jak czerwiec, lipiec, sierpień. W lipcu jest najwięcej słońca – słupki rtęci pokazują od 30 do 35 stopni Celsjusza w dzień (woda ma 26°C) i 20 w nocy. Ale wtedy jest też najwięcej turystów.

Jeśli spędzasz urlop w towarzystwie ukochanej osoby i mają to być romantyczne, spokojniejsze wakacje, to lepiej wyleć/popłyń we wrześniu. Dlaczego? Bo wówczas średnia temperatura powietrza wynosi 24 stopnie. To nadal sporo, ale nie odczujesz już duchoty. Jest to przyjemniejsza pogodowa aura na zwiedzanie wyspy (raczej nie przeszkodzi Ci deszcz, który może spać przez parę dni). W październiku jest chłodniej tylko o kilka stopni, co również stwarza doskonałe warunki do odkrywania zakamarków Skathios. Najgorzej jest zimą, bo wtedy odczuwalna temperatura to jakieś 9 stopni Celsjusza, do tego niebo jest często pochmurne, a do morza nie wejdziesz, chyba że lubisz kąpiele przy temperaturze 16°C.

Przewodnik po Skiathos – adresy szpitali

Latem uważaj, aby nie dostać udaru słonecznego. Bo „Grecja to nie jest kraj dla chorych ludzi” – jak głosi słuszne powiedzenie (zdanie nawiązane do słynnego filmu braci Coen). Samo zwykłe świadczenie medyczne może Cię kosztować nawet kilkaset euro. Podobnie na Skiathos – tam też leczenie jest drogie. Ale nie martw się. Mamy dla Ciebie dobrą informację:

Praktyczna porada: Płacąc składki NFZ, masz oczywiście prawo do opieki medycznej na terenie całej Grecji, w tym także na wyspie Skiathos. Jednak musisz mieć tzw. kartę EKUZ. Możesz ją wyrobić w jednym oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki takiemu dokumentowi skorzystasz z podstawowych usług medycznych za darmo. Jednak w przypadku ewentualnego poważniejszego leczenia, wykup dodatkowe ubezpieczenie.

No dobrze, ale czy ta grecka wyspa ma w ogóle jakiekolwiek szpitale na swoim obszarze? Bez obaw. Skoro jest popularnym miejscem wypoczynkowym dla turystów z różnych kontynentów i krajów, to zbudowano odpowiednie placówki. W sumie są dwie lecznice. Zostaniesz przyjęty w:

  • Skiathos Notarzt – prywatnej poliklinice, gdzie znajdziesz lekarzy wielu specjalności i otrzymasz opiekę na naprawdę wysokim poziomie (adres: Periferiakos Skiathou, Skiathos 370 02, Grecja);
  • Skiathos Medical Center – publicznej placówce, która mieści się tuż obok Skiathos Notarzt, i która także zapewnia odpowiednio dobre leczenie, i gdzie pomocni lekarze nie pozostawią Cię bez profesjonalnej opieki (adres: Periferiakos Skiathou, Skiathos 370 02, Grecja).

Atrakcje wyspy Skiathos, co zobaczyć i zwiedzić

Wreszcie dotarłeś do rozdziału, który jest jednym z najważniejszych w tym tekście. Przewodnik po Skiathos zachęci Cię np., abyś wspiął się na wieżę zegarową. Stamtąd rozpościera się bowiem piękna panorama całego miasteczka Skiathos. Miejsca, w którym – podobnie jak w Skopelos – też nakręcano zdjęcia do hitowego musicalu „Mamma Mia”. Dlatego osoby będące miłośnikami zarówno piosenek ABBY, jak i samego filmu, bardziej zakochają się w tej miejscowości niż „zwykli turyści”. Czy Ty też zaśpiewasz „I have a dream”, odwiedzając inne warte zobaczenia lokacje poza portowym miastem? Wierzymy, że tak. Trafisz chociażby do kilku klasztorów, dowiesz się o ruinach średniowiecznego zamku i otworzysz drzwi do Miejskiego Ośrodka Kultury.

Ciekawostka: Miasto Skiathos doznało poważnych zniszczeń w trakcie II wojny światowej i jeszcze większych w czasie trzęsienia ziemi w latach 60. XX wieku. Dlatego to, co jako turysta możesz podziwiać dzisiaj, jest niemal w pełni odbudowane, ale z zachowaniem dawnego stylu (plątanina wąskich uliczek i architektura domów).

Zwiedzanie miasta Skiathos, co zobaczyć, atrakcje

Gdy wysiądziesz z pokładu promu w porcie Skiathos, swoją przygodą na wyspie rozpoczniesz więc od przechadzania się wąskimi uliczkami tego miasteczka. W Skiathos Town (zbudowanym amfiteatralnie na dwóch wzgórzach) zobaczysz białe domy z niebieskimi okiennicami i czerwonymi dachówkami, aż dojdziesz do głównej ulicy – Papadiamantis. Jest to szeroki deptak, na którym możesz spotkać najwięcej turystów, a także miejscową ludność, która rzadko zasypia o wczesnej porze (od maja do września jest tu kino plenerowe – Attikon Open Air Cinema). Gdy spojrzysz w ledwo oraz w prawo, dostrzeżesz liczne sklepy z pamiątkami, bary, tawerny, kafejki. Większego spokoju zaznasz w bocznych uliczkach, przy których odnowione budynki są ozdobione kolorowymi ogródkami. Lecz czy tylko będziesz spacerował i chłonął klimat Skiathos Town? Nie. Miasto ma coś więcej do zaoferowania dla przyjezdnych. Cóż takiego? Na przykład:

Ruiny fortecy Bourtzi

Twierdza ta została wzniesiona w XIII wieku, a dokładniej w 1207 roku. Zbudowana na niewielkim półwyspie przez Wenecjan – braci Gizi Skathios przetrwała kilka wieków. Przez ten czas stanowiła ochronę przed atakami piratów. Aż do 1660 roku, kiedy to niejaki admirał Francesco Morozini podbił całą wyspę. Fortecę zniszczono, a do dzisiaj jedynym zachowanym śladem są mury obronne.

Miejski Ośrodek Kultury na Skiathos

Koniecznie musisz też wybrać się do budynku, w którym mieści się centrum kultury. Co ciekawe, na początku XX wieku służył on jako pierwsza szkoła podstawowa. Obecnie jego funkcja polega na szerzeniu wśród mieszkańców greckiej kultury. Dlatego wewnątrz otwarto teatr, w którym nie tylko są wystawiane sztuki oglądane przez 800 osób, ale też organizowany jest Festiwal Morza Egejskiego. Wszak w środku obok teatru, jedno z pomieszczeń przeznaczono na Muzeum Morskie (płacąc 2 euro na wstęp, będziesz podziwiał modele statków, stare mapy i fotografie czy ryciny prezentujące rozwój przemysłu stoczniowego).

Kościół św. Mikołaja z wieżą zegarową

Kolejne miejsce, do którego szybko dotrzesz i przy którym zatrzymasz się na dłużej. Mamy oczywiście na myśli prawosławną Cerkiew Świętego Mikołaja (patrona wszystkich marynarzy). To zbudowany na wzgórzu (najwyższym punkcie w mieście) kościół. Widzowie pamiętający dobrze film „Mamma Mia” wiedzą, że właśnie w tym miejscu zaczynała się cała opowieść (Sophie wrzucała tu listy do skrzynki/rekwizytu filmowego, aby wysłać zaproszenia na ślub). Tuż obok tego kościoła znajduje się też Clocktower, czyli Wieża Zegarowa. Piękne widoki, jakie ujrzysz, będąc na niej, spowodują, że na chwilę przestaniesz oddychać z wrażenia. Co kryje się pod rzeczownikiem „widoki”? Morze Egejskie, zatoka z sąsiednimi mniejszymi wysepkami, stary port, wspomniane pozostałości po twierdzy Bourtz, czyli wszystko, czym może pochwalić się Skiathos.

Muzeum Folkloru

Jedna z bocznych uliczek odchodzących od głównego deptaka Papadiamantis zaprowadzi Cię też do ostatniego z polecanych przez nasz przewodnik po Skiathos miejsc. To muzeum folkloru znane oficjalnie jako „Skiathitiko Spiti”. Na pewno spodoba się Tobie to, co odkryjesz w środku tego prywatnego domu, który ostatecznie przekształcono w muzeum. Zgromadzono tam bowiem rzeczy ukazujące, jak wyglądało dawne życie rodziny mieszkającej na Skiathos. Napijesz się też domowej nalewki przyrządzanej tak, jak robili ją pierwsi mieszkańcy, a także „zapoznasz się” z żółwiami żyjącymi w ogrodzie.

Zwiedzanie klasztorów na wyspie Skiathos

Grecy to naród rozmodlony, nie bądź więc zaskoczony, że na tej małej wyspie kilka tysięcy mieszkańców też jest związanych z religijnymi obrzędami. Z jednej strony to osoby gościnne, z drugiej, jeśli nie będziesz przestrzegał ich zasad (czyt. krytykował instytucji kościoła prawosławnego i każdego innego, naśmiewał się z religii itp.), to wtedy może dojść do kłótni. Dlatego postaraj się wczuć w mistyczny klimat wyspy, szczególnie gdy będziesz przekraczał progi jednego z kilku klasztorów. To sakralne obiekty, w których zaznasz spokoju, duchowego uniesienia i zrozumiesz, co to przywiązanie do tradycji.

Klasztor Evangelistria

Pierwszy monaster, który powinieneś odwiedzić. Położony w głębi wyspy – 4 km na północ od głównego portu. Największy ze wszystkich. Założony w roku 1794 przez mnichów Kollyvades z góry Athos. Warto odbyć godzinny spacer, aby dojść na zielony dziedziniec tego pięknie odrestaurowanego kompleksu, zwanego też Klasztorem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Ujrzysz z bliska w tamtejszym małym muzeum utkaną na krosnach pierwszą białą-niebieską flagę Grecji. A poza tym spróbujesz własnoręcznie produkowany przez mnichów miód, a także oliwę i dżem. W otwartym sklepiku musisz natomiast nabyć wino Alypiakos (w tłumaczeniu na polski jego nazwa to „bez bólu”). Słynny trunek podobno, jak twierdził grecki poeta Alexandros Papadiamantis „idealnie nadaje się do łagodzenia smutków i cierpień tego świata”.

Warto wiedzieć: Nie możesz wejść do klasztoru, jeżeli nie będziesz mieć zakrytych nóg oraz ramion (przynajmniej chustą, która wisi przy wejściu). Nieważne, że na zewnątrz duchota. Musisz szanować panujące tutaj reguły.

Klasztor Agios Charalambos

Drugi klasztor, czyli Agios Charalambos znajduje się nieco dalej na północ, bo 5 kilometrów od Skiathos Town, na obszarze „Kakorema”, na wysokości 300 metrów. Nie wiemy, w jakim roku go zbudowano. Wiemy za to, że na początku XIX wieku przeszedł renowację (jego styl to bizantyjski), a około 20 lat później został wzbogacony o piękne ikony (także te rzeźbione w drewnie). Mieszkała w nim mała grupka mnichów. Dzisiaj jest opuszczony, ale nadal możesz odpocząć w jego cichych ogrodach; odwiedzić sklepik, gdzie dostaniesz oliwę z oliwek czy podziwiać kamienną dzwonnicę. Wewnątrz odnajdziesz też kaplicę św. Atanazego z Athonitis. Był to mnich, który wiódł życie ascetyczne. Co więcej, miał… zdolność czynienia cudów i jasnowidzenia.

Klasztor Panagia tis Kechrias

Jeśli wciąż szukasz chwili wytchnienia od miasta, to powinieneś jeszcze udać się do Panagia tis Kechrias. To mały, niezamieszkały klasztor, a raczej kościółek z XVI wieku z oryginalnymi freskami. Historyczny i urokliwy, zwany klasztorem Zaśnięcia (Wniebowzięcia) Matki Bożej. Jego pełna grecka nazwa nie jest przypadkowa. Budowla ta stoi bowiem obok zatoki Kechria. Aby jednak do niej dojść, musisz iść ścieżką pod górę, mijając po drodze wąwozy z paprociami i młyny wodne (załóż wygodne buty).

Klasztor Kounistria

Z obiektów sakralnych na wyspie Skiatho, przedstawimy jeszcze jeden. Ten, który wpisano na listę zabytków przez Ministerstwo Kultury Grecji. Panagia Kounistra, znany również jako Ikonistria, to założony przez ascetycznego mnicha Symeona XVII-wieczny klasztor. Zbudowany w środku lasu sosnowego na południowo-zachodnim zboczu wyspy, 13 km od miasta Skiathos. Przykuwa wzrok barwnymi freskami na ścianach oraz na suficie. Lecz wpadniesz też w zachwyt z powodu sporej ilości pachnących kwiatów na zewnątrz.

Ciekawostka: Skąd wzięła się nazwa klasztoru? Wspomniany mnich Symeon odnalazł w 1650 roku emitującą jasne światło, cudowną ikonę Matki Boskiej, która „kołysała się” na drzewie sosnowym w wyniku wiatru. Słowo kounistra to polski odpowiednik przymiotnika ruchoma.

Zamek Kastro

Skiathos była stolicą wyspy już w czasach starożytnych, lecz na kilkaset lat przestała nią być. Wtedy taką funkcję pełniło Kastro (do 1829 roku). Osada ze średniowiecznym, bizantyjskim zamkiem na skalistym, trudno dostępnym wzgórzu. Wchodząc obecnie na wyszukiwarkę google, pojawia się informacja, że obiekt ten jest zamknięty na stałe. Mimo to warto coś o nim wiedzieć. To w nim ukrywało się 1500 mieszkańców, aby uniknąć napaści piratów. Pomagał w tym m.in. zwodzony most. Z dawnej świetności zamku pozostały fundamenty, resztki kościołów i fragmenty murów.

Wycieczka z wyspy Skiathos na Skopelos i Alonissos

Mając „w ręku” nasz przewodnik po Skiathos, odkryjesz, że na tej wyspie organizowane są często różne wycieczki. Niektóre oprowadzają po całym obszarze, ale zdecydowana większość to jednodniowe rejsy wzdłuż wybrzeża albo na inne okoliczne wysepki.

Szczególnie chcemy Ci zaproponować wycieczkę łodzią ze Skiathos na Skopelos i Alonissos. Dlaczego? Bo dzięki niej będziesz miał okazję zwiedzić sąsiadującą, jeszcze bardziej zieloną wyspę Skopelos (znaną dzięki filmowi „Mammi Mia!”, tu powstawało więcej zdjęć do tej produkcji). Może nie cały teren, ale na pewno centrum, czyli stolicę z jej kościołami, uliczkami. Dodatkowo chwilę zrelaksujesz się na pięknej plaży Milia Beach. Następnie popłyniesz do Alonissos, by zjeść obiad w tawernie, odkryć uroki starego miasta i zauroczyć się błękitnymi jaskiniami. To bardzo popularna atrakcja, dlatego bilety są wyprzedawane dość szybko. W cenie od 243,7 zł (56,97 euro) od osoby poza biletem na łódź, będziesz mieć też opłacone wszelkie podatki. Rejs ten oraz inne tego typu atrakcje możesz zarezerwować tutaj.

Najlepsze plaże na Skiathos

Warunki do wypoczynku, szczególnie w sezonie letnim, są wręcz wymarzone. Nic więc dziwnego, że na wyspie Siathos jest kilkadziesiąt (!) plaż, na których poczujesz się jak w niebie. Ze względu na to, że nasz przewodnik po Skiathos musi skupić się też na innych kwestiach związanych z informacjami dla turystów, postanowiliśmy, że tutaj opiszemy tylko pięć wybranych plaż (więcej poznacie w oddzielnym tekście).

Koukounaries Beach

Zaczynamy od wyjątkowo piaszczystej plaży – Koukounaries. Położona jest w południowo-zachodniej części wyspy i jest jedną najdłuższych plaż na Skiathos. Rozciąga się bowiem aż na półtora kilometra. Lecz nie tylko tym się charakteryzuje. Ma łagodny brzeg, a blisko niej rosną liczne sosny (stąd wyraźny zapach igliwia). Obok mieszczą się lokale gastronomiczne, a na miejscu można wypożyczać parasole i leżaki. Mało tego, skorzystasz też ze sprzętu wodnego i darmowego parkingu!

Banana Beach

Kolejna z plaży, na której się w pełni zrelaksujesz, to zlokalizowana niedaleko Koukounaries Banana Beach. Czy taka nazwa sugeruje, że rosną tam banany? Nie. Wzięła się ona od samego kształtu tego obszaru, który (szczególnie z lotu ptaka) bardzo przypomina ten owoc. W tym miejscu często przesiaduje młodzież, a także fani sportów wodnych. Mimo że mniejsza, to ta plaża też posiada punkty gastronomiczne oraz wypożyczalnie leżaków.

Warto wiedzieć: Rzut beretem od niej położona jest maleńka Little Banana. Na tej plaży możesz spotkać… nudystów.

Agia Eleni Beach

Jedynie kilometr od Koukounaries odkryjesz plażę, która jest chętnie odwiedzana z powodu złocistego, miękkiego piasku oraz krystalicznie czystej wody. To Agia Eleni Beeach. Jej nazwę łatwo zapamiętasz, bo Eleni to przecież również słynna polska piosenkarka pochodzenia greckiego. Obok nie brakuje barów, dlatego będziesz popijał drinki i oddawał się wymarzonemu relaksowi.

Lalaria Beach

Czwarta z plaż to dzika plaża u podnóża wysokich klifów, na którą dostaniesz się łodzią z portu. Mimo to warto. Lalaria Beach jest na swój sposób unikalna i dziewicza. Jest niewielkim, acz przepięknym rajem z drobnymi, białymi kamyczkami, bujnymi roślinami oraz wystającymi z wody skałami.

Praktyczna porada: Tutaj nie ma żadnych punktów z jedzeniem i piciem, dlatego zabierz ze sobą butelki z napojami. Dodatkowo weź też krem z filtrem do ochrony przed słońcem i własny leżak.

Kalamaki Beach

Piąta, czyli ostatnia plaża, na jaką zaprasza Cię ten przewodnik po Skiathos, to Kalamaki Beach (łagodna zatoka z bardzo miękkim piaskiem, świetna dla rodzin z dziećmi). Zwana „plażą żółwi” nie przez przypadek. Jeśli uwielbiasz te gady, to możesz czasem spotkać jakiegoś dorosłego osobnika razem z małymi. Okazuje się, że żółwie wybrały to miejsce na południowym wybrzeżu wyspy, aby składać tam jaja.

Warto wiedzieć: Jest absolutny zakaz dotykania i głaskania tych zwierząt. Nie dlatego że mogą Ci zrobić krzywdę. Powodem jest ich ścisła ochrona.

Przewodnik po Skiathos – najpiękniejsze miasteczka wyspy

Będąc na wyspie Skiathos, poza stolicą, gdzie możesz ujrzeć najwięcej ciekawych obiektów, odwiedź też okoliczne miasteczka i małe miejscowości. Rozsiane są po całej wyspie, ale i tak wszędzie będziesz mieć dość blisko. Przybądź zatem z wizytą m.in. do:

  • Kanapitsy – prawie 6 km na południowy zachód od głównego miasta (piękna miejscowość przyciągająca turystów niesamowitymi widokami na Morze Egejskie, plażami, restauracjami; w pobliżu jest opisany przez nasz przewodnik po Skiathos Klasztor Evangelistria);
  • Achladias – jeszcze bliżej stolicy, bo tylko 3,9 km na południowy zachód (bardziej wioska niż miasteczko, też słynie z plaż, a także wynajmu mieszkań wakacyjnych);
  • Kalivii – dosłownie 2,7 km na północ od miasta Skiathos (to tutaj znajduje się wspominana wyżej plaża Lalaria, a także szkoły surfingowe czy centrum spa);
  • Xanemos – 3,3 km na północny wschód (urokliwa miejscowość z bujną florą i dobrymi miejscami noclegowymi, plażą o tej samej nazwie oraz firmą Wedding Planner Skiathos zajmującą się organizacją wesel i ślubów na terenie wyspy).

Wypożyczalnia aut na Skiathos, tani wynajem samochodów

Czym najlepiej poruszać się po wylądowaniu na wyspie? Odpowiedź brzmi: wszystkim. Okazuje się bowiem, że z powodu niewielkiej powierzchni, po Skiathos możesz podróżować komunikacją miejską (cena biletu autobusowego wynosi minimum 2 euro), a także na wypożyczonym rowerze (pojazdem kołowym dla aktywnych) albo skuterem (mniej niż 20 euro za cały dzień). Nas jednak najbardziej będzie interesować wynajem auta. Gdzie możesz taki samochód znaleźć? Oczywiście w jednej z firm na terenie wyspy. My jednak zalecamy wypożyczać auta online, na przykład na Discover Cars. Tam odszukasz najlepsze ceny, łącznie ze szczegółowymi warunkami wypożyczenia.

Ile kosztuje wynajem samochodu na Skiathos?

Jaką więc kwotę musisz przygotować, aby opłacić wynajem auta? Na ostateczną ceną ma wpływ typ auta, jego klasa, wersja (ekonomiczna, średnia, mini itd.). Dlatego jest spora szansa, że odnajdziesz auto, które będzie Tobie odpowiadać i spełniać Twoje oczekiwania. Najbardziej opłaca się, abyś wypożyczył SUV-a z napędem na cztery koła (cena od 170 zł, czyli od 40 euro wzwyż). Ale może też zdecydować się na mniejszy pojazd. Wtedy zapłacisz około 120-130 zł.

Warto wiedzieć: Chcąc poruszać się wynajętym samochodem, powinieneś mieć skończone 21 lat i dodatkowo posiadać międzynarodowe prawo jazdy.

Ceny na wyspie Skiathos

Opłata za korzystanie z samochodu przez cały dzień to jedno, ale przecież dochodzą też inne koszty. Będziesz przecież kupował coś do jedzenia, picia, a także płacił ewentualnie za taksówkę. Ile wynosi najmniejsza cena za bilet autobusowy, już wiesz. A ile wydasz średnio na te inne rzeczy?

Ogólnie jest drożej niż w Polsce. Przykładowo za 1-litrowy karton mleka w supermarkecie zapłacisz 1,60 euro (to jest 6,70 zł). Z kolei na zwykły posiłek w najtańszej restauracji wydasz 15 euro. Woda (butelka 0,3 litrowa) to koszt 0,50 euro, kawa – 2,40 euro, a butelka średniego wina – 8 euro. Chcąc zjeść cheeseburgera, musisz mieć w kieszeni 2,70 euro. Drogi jest lokalny ser, bo kosztuje średnio 55 zł (13 euro). A co z benzyną i taxi? Tutaj typowa cena to 8 zł (1,90 euro) za 1 litr oraz 17 zł za kurs taksówką w normalnej taryfie.

Co warto zjeść, będąc na Skiathos?

O aromatycznej kuchni greckiej, w tym o najlepszych restauracjach na tej wyspie jeszcze dokładnie napiszemy w osobnym tekście. Jednak ten przewodnik po Skiathos nie może pominąć kilku nazw znanych potraw tamtejszego regionu.

Obojętnie w którym miejscu na wyspie byś nie był, na pewno zostaniesz poczęstowany owocami morza i rybami (granikiem wielkim), a także, co ciekawe, dzikimi warzywami o nazwie „horta”. Do tego zjesz gulasz rybny i favę – grecką pastę z łuskanego grochu podawaną z sardynkami. Ze słodszych dań spróbujesz „aspro” – tradycyjny deser z drobno posiekanych migdałów, syropu cukrowego i cytryny. Co więcej, skusisz się na delikatne ciastka „hamalia” z nadzieniem z orzechów włoskich, bułki tartej, skórki pomarańczowej, miodu i przypraw (smażone na głębokim tłuszczu do uzyskania złotego koloru i obtaczane w cukrze pudrze). Podobnie jak na Skopelos, tutaj dość popularne są też „tiropita” – spiralne ciasta serowe. A w menu wszystkich restauracji dodatkowo znajdziesz najlepsze greckie meze, czyli zimnie zakąski z oliwek.

Top 5 hoteli na Skiathos

Jeżeli pragniesz odkryć wszystko, co najpiękniejsze na tej greckiej wyspie, spędź tam co najmniej 3 dni. W krótszym czasie nie jest raczej możliwe, abyś mógł w stu procentach powiedzieć: „poznałem wszystkie atrakcje Skiathos”. Skoro tak, to musisz gdzieś przenocować. Czy w Skiathos Palace Hotel, w którym chętnie zatrzymywała się księżna Diana? Niekoniecznie, bo dzisiaj ów hotel nie ma najwyższych ocen. Są za to inne obiekty, które oferują niezwykle komfortowy pobyt i noclegi. Oto one:

Hotel Kastro – zarezerwuj tutaj

Adres: 4 Evaggelistrias Str., Skiatos, 37002, Grecja

Na portalu Booking ma tylko jedną gwiazdkę, ale i tak ten hotel jest polecany przez ponad 200 zadowolonych gości. Przyciąga jego położenie – znajduje się bowiem w centrum stolicy, jedynie 250 m od portu, tuż przy głównej ulicy handlowo-restauracyjnej. Nie oznacza, że nie będzie mógł w nim zasnąć. Wprost przeciwnie. To zielona, wyciszona oaza, oświetlona nocą. Z własnym ogrodem. Oferująca klimatyzowane pokoje ze stabilnymi, żelaznymi łóżkami, małą lodówką i balkonem. W prywatnej łazience weźmiesz ciepły prysznic, a działająca przez całą dobę recepcja pomoże w wynajęciu auta w kierunku oddalonej o 12 km plaży Koukounaries.

Hotel Rene – zarezerwuj tutaj

Adres: Megali Ammos, Skiatos, 37002, Grecja

Kolejny z pięciu polecanych przez nasz przewodnik po Skiathos hoteli też spełnia wysokie standardy. Prawie 300 osób nie może się mylić. Hotel Rene (nazwa jak imię właściciela kawiarni z serialu komediowego „’Allo ‘Allo”). Podobnie jak poprzedni również jest świetnie położony. Zbudowany w gaju oliwnym na obrzeżach miasta Skiathos (700 m), 200 metrów od plaży Megali Ammos, ze swoim prywatnym parkingiem jest najchętniej rezerwowany przez rodziny z dziećmi. Nic dziwnego. Udostępnia przecież gościom basen z leżakami; bar z przekąskami; bardzo wygodne, klimatyzowane pokoje (z bezpłatnym Internetem WiFi, telewizorem i lodówką) oraz świetnie wyposażone łazienki. Siedząc na tarasie, będziesz zahipnotyzowany widokiem Morza Egejskiegi i zachodem słońca. Co ważne, zjesz śniadania podawane w formie bufetu, a nawet pizze i sałatki serwowane prze basenie. Tu urocze i przyjazne miejsce.

Hotel Azzurro – zarezerwuj tutaj

Adres: Vasilias Skiathos, Skiatos, 37002, Grecja

Ten obiekt, którego nazwa w języku polskim to „Błękit Nieba”, też jest znakomity hotelem. Zbudowany w maleńkiej miejscowości Vasilias (2,9 km do portu w Skiathos i 5 km od lotniska), zaskakuje nowoczesnym, ergonomicznym, szczegółowym wnętrzem. Co na Ciebie czeka, jeśli zdecydujesz się na rezerwację noclegu w obiekcie Azzurro? Np. kąpiel w basenie i relaks w ogrodzie. Poza tym, spokojny sen na wygodnym łóżku (w czym pomoże też zamontowana klimatyzacja) oraz posiłek w barze (za niewielką opłatą). Ubranie możesz schować w pojemnej szafie.

Skia, Premium Key Collection – zarezerwuj tutaj

Adres: ΣΚΙΑΘΟΣ 0, Skiatos, 37002, Grecja

Czwarty obiekt to piętrowy Skia, Premium Key Collection. Skoro w nazwie jest słowo premium, to oznacza, że na pewno oferta nie budzi żadnych zastrzeżeń. To prawda. Ów hotel w mieście Skiathos przede wszystkim wyróżnia się na tle pozostałych opcją błyskawicznego zameldowania i wymeldowania, a dodatkowo ma też opcję płatnego transferu lotniskowego (mimo że lotnisko znajduje się raptem 2 km dalej). Do swojej dyspozycji będziesz mieć m.in.: bezpłatny parking, słoneczny taras i pokoje z sejfem (tu przechowasz kosztowności), biurkiem, telewizorem z płaskim ekranem, a nawet minibarem. Uwaga! – przy większej opłacie też otrzymasz pokój z balkonem. Za to zawsze skorzystasz z czystej pościeli i ręczników, a także darmowych kosmetyków. Ale chyba najbardziej docenisz pracę pewnej recepcjonistki Esmeraldy, która przez gości nazywana jest aniołem. Dlaczego? Bo ciągle uśmiechnięta we wszystkim pomoże i udzieli praktycznej porady.

Villa Nina – zarezerwuj w tym miejscu

Adres: Megali Ammos, Skiatos, 37002, Grecja

Piąty, ostatni obiekt, jaki pragniemy szczerze Ci polecić to prowadzona przez wspaniałych gospodarzy, zawsze czysta Villa Nina. To dwupiętrowy hotel, w którym nie zabraknie Ci niczego. Wypoczniesz w jednym z klimatyzowanych pokoi, a w sezonie wskoczysz do odkrytego basenu. Zaparkujesz auto na parkingu bez dodatkowych opłat, choć na najbliższą plażę (Megali Ammos) wybierzesz się na piechotę (to tylko kilka kroków od Villi Nina). Darmowy internet? Jest. Możliwość siedzenia na balkonie/tarasie i wdychania zapachów morza? Owszem, ale nie w każdej opcji zakwaterowania. Szafa, czajnik, lodówka, sejf, telewizor, prysznic, zestaw kosmetyków, ręczniki? Tak, są! A dodatkowo pyszne śniadania kontynentalne.

Wakacje All Inclusive na Skiathos, gdzie szukać ofert

Decydując się na spędzenie urlopu na Skiathos, warto skorzystać z oferty „All Inclusive”. Pod tym pojęciem kryje się bardzo ciekawa propozycja. Wręcz propozycja nie do odrzucenia, jak mawiał pewien mafiozo. Związana jest ona ściśle z branżą turystyczną oraz hotelarską. Chodzi o to, że cena pakietu wakacyjnego danego biura podróży obejmuje coś więcej niż tylko zakwaterowanie w konkretnym hotelu. Nie płacisz dodatkowo za posiłki, napoje oraz szereg innych usług. Tego typu ofert możesz szukać chociażby w tym miejscu.

Skiathos czy Skopelos, którą wyspę wybrać na wakacje

Zbliżając się powoli do podsumowania, ów przewodnik po Skiathos nie może nie porównać tych dwóch pięknych wysp. Która wygrywa w starciu o miano tej najlepszej dla turysty z Europy? To nie jest łatwy wybór, bo zarówno Skiathos, jak i większa Skopelos to rajskie krainy. Pozwalające odetchnąć, uciec przed wielkomiejskim zgiełkiem. I tu, i tam są klasztory, ruiny dawnych zamków, podobna kuchnia, zbliżona przyroda, plaże oraz pogoda. Wszak obie wyspy leżą w archipelagu Sporady Północne.

W latach 90. to Skiathos było chętniej odwiedzane. Lecz wraz z premierą musicalu „Mamma Mia” inicjatywę przejęła Skopelos. Duża część turystów, mimo braku lotniska, przybywa na ten ląd od kilkunastu lat, aby podążać śladem bohaterów filmu. To właśnie na Skopelos nagrywano większość scen, a nie na Skiathos. A więc, która z wysp ostatecznie okaże się tą wyjątkową? Uważamy, że są na równi, choć fani Meryl Streep lepiej będą wspominać pobyt na „ostrej skale” albo jak kto woli – w „zielonym zakątku” niż w stolicy Skiathos i jej okolicach. Krótko mówiąc jest raczej remis w walce/konkurowaniu o serca i wyobraźnię przyjezdnych.

Czy warto jechać na Skiathos?

Tak. Każdy przewodnik po Skiathos odpowie na to pytanie twierdząco. Wypad na tę grecką wyspę sprawi, że poczujesz się niczym bohater dzieł literackich (m.in. wierszy) sławnego Aleksandrosa Papadiamantisa, który tutaj się urodził, mieszkał, dorastał i zmarł w 1911 roku (w stolicy wyspy jest muzeum oddające hołd jego twórczości). Nikt, tak jak on, nie był zakochany w przyrodzie i nie potrafił tak barwnie opowiadać o obyczajowości wyspiarzy. Gdyby przeniósł się w czasie do 2024 roku, to byłby dumny, że jego mała ojczyzna wciąż zachowała w sobie wiele naturalnego uroku, że nadal pachnie żywicą.

Ty po pojawieniu się na Skiathos, bardzo dobrze zrozumiesz tę miłość pisarza do tych 49 km2. A czy będziesz jak jeden z zachwyconych starożytnych Pelazgów – pierwszych mieszkańców wyspy, czy jak współczesny pasjonat zajmujący się fotografowaniem samolotów i flory, to już zależy od Ciebie. Jedno jest pewne – będziesz tęsknił za tym miejscem, gdzie stacjonowali Argonauci. Będziesz smutny, kiedy wsiądziesz na powrotny prom do domu.

Autor: Przemysław Jankowski – Człowiek, który zakochał się w majestatycznych Górach Skalistych (po kilku miesiącach w Kanadzie nie mogło być inaczej). Poza tym wielki fan polskich jezior, nawet tych najmniejszych. A także pasjonat rowerowych wycieczek i odkrywania pięknych miejsc w swoim kujawskim regionie. Zawsze chciał być jak Indiana Jones – badać stare zabytki w najdalszych zakątkach świata, ratować przed grabieżą „magiczne” artefakty i doświadczać przygód przez wielkie P. To gdzie teraz na wyprawę!?

Dodaj komentarz